Plinius, plným jménem Gaius Plinius Secundus, byl římský historik, přírodovědec a spisovatel žijící ve 1. století. Jeho nejznámějším dílem je encyklopedická kniha Naturalis Historia, ve které se věnoval mnoha oblastem přírodních věd, včetně barv a jejich používání u malířů.

Plinius věřil, že barvy jsou velmi důležitým prvkem života a umění. Psal o tom, jak různé barvy ovlivňují lidskou psychiku a jak se používají v umění k vyjádření emocí a pocitů. Podle něj bylo použití barvy způsobem, jak přenést krásu a harmonii na plátno.

V Naturalis Historia se Plinius podrobně věnoval výrobě barev a různým způsobům, jakými byly využívány v antickém umění. Popisoval různé přírodní zdroje, ze kterých se barvy získávaly, a techniky, které malíři používali k vytvoření živých a sytých barev.

Jednou z nejznámějších barviv, o kterých Plinius psal, bylo tzv. purpurové barvivo získávané z mořských šneci. Tato barva byla velmi ceněná a používala se především k barvení luxusních látek a textilií. Další důležitou barvou, o které psal, byla křídová běloba, která se používala k vytváření odstínů bílé barvy.

Plinius také zdůrazňoval důležitost správného míchání barev a používání kontrastů pro dosažení optimálního efektu. Varoval před používáním špatných pigmentů, které mohly způsobit znehodnocení uměleckého díla nebo zdravotní potíže.

Díky Pliniově práci máme dnes vzácný pohled na používání barev v antice a jejich vliv na umění a společnost. Jeho dílo dodnes inspiruje umělce a historiky umění k dalšímu zkoumání této fascinující oblasti.

V dnešní době se používání barev a technik jejich aplikace stále vyvíjí a inovuje. Díky pokroku v technologiích a chemii máme k dispozici širokou škálu umělých barev, které umělcům umožňují ještě větší kreativitu a výraznost.

Pliniusův přístup k barvám a umění je dodnes inspirativní a jeho myšlenky se promítají do současného uměleckého prostředí. Je fascinující sledovat, jak se v průběhu staletí měnilo používání barev u malířů a jaký vliv měly Pliniovy teorie na jejich tvorbu.

Explore More

Krajina 2017!!! Typlt, Rittstein, Mainer a další v Nové galerii!!!

Krajina 2017 je výstava, která momentálně probíhá v Nové galerii v Praze a představuje práce několika významných českých malířů. Mezi účastníky výstavy patří umělci jako Typlt, Rittstein a Mainer, kteří

Nejužší dům světa

Nejužší dům světa, který se nachází v Českých Budějovicích, je jednou z nejzajímavějších turistických atrakcí v regionu. Tento unikátní dům je známý svou úzkou šířkou, která činí pouhých 138 centimetrů.

David Keochkerian a jeho mistrovské fotografie

David Keochkerian je francouzský fotograf, který se specializuje na krajinářskou fotografii. Jeho mistrovské fotografie jsou známé pro své detaily, barevnou paletu a emotivní atmosféru. Keochkerian se narodil a vyrostl v